Pershendetje te nderuar lexues, edhe pse ky blog eshte krijuar per teknologjine e elektromobilitetit, kemi lene pa permendur taksistet te cilet jane elementi kryesor i levizjes ne qytetin e Tiranes.
Por cfare do te thote me te vertete te jesh taksist?
Sipas analizes sone:
Duke perjashtuar taksistat e kompanive te cilet jane te kapur ne ingranazhin e makinerise 12 oreshe  dhe qe askush me mire se ata e dine nese ka vlere puna 12 oreshe me 300 Euro rroge ne muaj, te tjeret jane taksistet private.

Keta jane 3 kategori taksistash:  taksisti i vjeter, taksisti sekser dhe taksisti 20 oraresh.

Taksisti i vjeter

Taksisti i vjeter eshte ai model profesionisti i cili ka me shume se 15 vjet ne profesion
Praktikisht ky taksist i ka pare te gjite transformimet qe kane ndodhur ne qytetin e Tiranes.
Njeh cdo lloj problemi dhe cdo lloj tip njeriu

Por ambienti ku zhvillon profesionin nuk i jep shume mundesi per t’u njohur me teknologjite e reja te komunikimit dhe infrastruktures, keshtu qe duke qene  se jeton ne nje bote rruge ku sic edhe e dime,
per shume kohe ka ekzistuar anarkia dhe normalisht cdo gje e bukur <<duket si mashtrim>>.
Mendja e tij natyrale e ka te pamundur te perceptoje ne menyre te ndare xhiron ne kosto dhe fitim.

Taksisti sekser-jabanxhi
Ka ardhur ne Tirane me ane te ndonje sekserizmi politik. 
Me pas ka ngecur tek profesioni taksist per faktin e thjeshte se profesioni zhvillohet ne rruge.
Ky lloj taksisti pozicionin profesional e ka sekser, mundesisht edhe punetor i rendomte i administrates shteterore
ndersa,

Taksisti 20h i modelit te trete
Ky eshte taksisti qe nuk ka asnje mundesi per te punuar ne profesion tjeter, keshtu qe  merr me qera nje makine kryesisht 20 apo 25 vjet te vjeter dhe e punon  20 ore ne dite.
Kuptohet qe keto jane edhe taksite qe shfrytezojne ne menyre barbare punetorin dhe ne te njejten kohe ndosin me shume.
Tri tipologjite e taksisteve qe permendem me lart, pervec veshtiresive profesionale qe kane si mungesa e teknologjise automotive, infrastruktura, komunikimi, cfare e ben temen dramatike,   eshte fakti qe ato emetojne dioksid karboni dhe metale te renda me shume se sa nje lokomotive e vitit 1918.


Me kete video te shkurter ftoj te gjithe taksistet e pavarur te Shqiperise dhe te gjithe ata shofere qe e ndiejne veten profesioniste te behen pjese e levizjes se elektomobilitetit ne vend. Tashme makinat elektrike kane perfshire te gjithe transportin automobilistik.
Ato kane filluar te fitojne terren edhe ne rangun e tonazhit te rende, kamione, furgone, autobuze etj.

Edhe pse kur filluam kete projekt ishim shume entuziaste sa qe mendonim qe do te realizonim 100 taksi brenda 2 vjetesh,

dy vjet kaluan dhe kemi realizuar vetem 20 taksi.
Pra, e quajme veten plotesisht te mundur nga smogu dhe zhurma!

Nuk e dime nese kjo buron ngaqe projekti yne eshte shume i avancuar dhe qe koncepti i popullit tone mbi automobilizmin nuk ka me shume se njezet vjet histori.

Koncepti i popullit tone mbi automobilizmin nuk ka me shume se njezet vjet histori.

Apo qe teknologjite smart duan edhe 20 vjet te aplikohen ne Gjermani  e jo me ne Shqiperi ku akoma jemi tek Vetingu dhe vetem gjysme dekade me Gjykate Administrative.

PRA ME PAK FJALE…… TERESISHT TE MUNDUR

Por meqenese teknologjia ecen e sic edhe ju e dini, ne jemi shoket me te perzemert te saj, jemi ne ata qe perfitojme te paret nga informacioni dhe njohuria.
Kesaj here avantazhet teknologjike nuk jane  vetem per taksistet profesioniste.
Kete informacion duam ta ndajme  me te gjithe,
jo vetem me taksistet por me te gjithe banoret e Shqiperise.
Makina elektrike 75% ulje nga 20 Euro/dita ne 5.3 Euro/dita.
Pra ju qe i rezistuat tregimit deri ne kete pike e keni per detyre ta shperndani kete informacion.
Jo vetem taksistit tuaj te lagjes, por cdo personi qe harxhon me shume se 5 litra nafte ne dite

Pra c’prisni !?

Makina elektrike me 5.3 Euro/dita Smart
7.5 Euro/dita  Mistubishi i-MiEV me 4 porta
10 Euro/dita Nissan Leaf 2010 gjenerata e pare
15 Euro/dita Nissan Leaf 2015 gjenerata e dyte
20 Euro/dita furgon 2016 me 7 vende
30 Euro/dita Nissan Leaf 2018  375 km. me nje karikim
Dhe pastaj mos thoni nuk bohet shqiperia makina elektrike me 5 euro dita
Mos leni taxist pa lajmeru a more vesh apo jo
Saytaxi  ka gati per ju makina elektrike duke filluar nga 5 euro dita
Makina Say Taxi behet e jotja me 5 Euro/dita.

Florian Voko
Tirana Last Mile